Sevdican

Bu oyun “Bu dünya nedir? Yaşamanın anlamı nedir? Ben kimim? Neyim? İnsanlara, mutluluk denen şeye nasıl bakmalıyım? Yaşadığım bu toplumun içinde, bu dünyada kendime nasıl bir anlam kurabilirim?” diye düşünen bir kadının, düşünüp dururken kurguladığı düşsel bir serüvendir. Düşüncesi, insanlar, yaşamak, mutlu olmak vb. üzerine gelişirken, bir yerde, göç olgusu çevresinde odaklanmıştır. Oyunda birkaç kadın sergilenmekteyse de, aslında tek bir kadının oyunudur bu.

Oyun, 1984 yılında Almanya’nın Vestfalya Eyalet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş, dünya galası Hamm-Leverkusen-Remscheid Belediyeleri ile Wuppertal ve Gutersloh Kentleri Kültür Sekreterliklerinin ortak etkinliği olarak Hamm kentinde yapılmıştır. 1984 yılında İstanbul Festivaline katılmış, 1988’e kadar Almanya’nın çeşitli kentlerinde turne yapmıştır.

NOT: Sevdican, bir Türk oyuncu tarafında hem Türkçe hem de Almanca olarak yurtdışında, bir Türk tarafından oynanan ilk oyunumuzdur. 7 yıl boyunca Almanya ve Almanca konuşulan ülkelerde oynamıştır.


Oyuncular

Irmak Kazımoğlu
Açelya Dadalı
Hande Acarel

Oyun Ekibi

Nezihe Meriç / Yazar
Polat Yıldız / Proje Tasarım
Tufan Afşar / Yönetmen
Onurcan Çelebi / Afiş Tasarım