Eğitim

yurdaer okur ile oyunculuk atolyesi

 

ENTROPİ ATÖLYE

Son yıllarda sanatın varlığı ve derinliği popüler ve kolay olanla karıştırılabiliyor. Hiç kuşkusuz tiyatro sanatı, sanatın her dalı gibi var olan potansiyelin çalışma ve disiplinle geliştirilmesini gerektirir. Yol göstericiliğine inandığımız önemli tiyatro insanlarından Stanislavski’ye göre “Yeteneğin yarısı yaratılıştan, diğer yarısı işe duyulan saygı, sabır, çalışma ve disiplinden gelir.”

Entropi Sahne olarak ilkemiz sanatın içinde kendimizi değil, kendi içimizdeki sanatı sevmek ve görebilmektir. Bu ilkeden hareketle Entropi Atölye olarak amacımız, potansiyeli doğrultusunda oyunculuk sanatını anlamak ve ona yaklaşmak isteyenlere deneyimli eğitmenlerle bir yolculuk sunmaktır.

Atölye oyunculuk öğrenmeye hazır ve istekli her yaştan insana açıktır. Atölyenin sonunda oyuncuların yapısına uygun bir metin belirlenecek ve çalışılan metni Entropi Sahne’de sahneleme deneyimini yaşayacaklar.

Genel sanat yönetmenliğini Yurdaer Okur’un, eğitim yürütücülüğünü ise Baran Güler’in üstlendiği Eylül 2019’da başlayıp Ocak 2020 tarihinde sonlanacak olan program toplamda 5 ay sürecek. Bize eşlik eden konuk eğitmenlerimiz ve farklı disiplinlerden uzman eğitmenlerle yürütülecek atölye çalışmasında ortak bir kararla belirlenecek farklı dönemlerden oyunlar seçilerek dramaturjik, bedensel, aktörel ve sahne uyarlaması olarak çalışılacaktır. Yürütücü eğitmenlerimiz ve konuk eğitmenlerimizin çeşitli yöntem ve tekniklerle yapılandıracağı dersler keyifle öğrenmeyi, sosyalleşmeyi ve keşfetmeyi amaçlamaktadır. Yaratmak istediğimiz bu alan herkesin rahatlıkla üretmesini ve paylaşım içinde bulunmasını hedeflemektedir.

 

Bu Eğitimi Neden Almalıyım?

Konuşmanın hayatınızdaki yerini bir düşünün. İşinizde veya sosyal hayatınızda konuşmadan geçirdiğiniz bir gün aklınıza geliyor mu? Evde, ailenizle, eşinizle, arkadaşlarınızla, çocuğunuzla... Kimi zaman satmak veya pazarlamak için, kimi zaman sevginizi ifade etmek için, kimi zaman güldürmek eğlendirmek için, ikna etmek için, anlaşmak, uzlaşmak için... Konuşmak hayatın vazgeçilmezidir. Vaktin az, her bir sözcüğün çok kıymetli olduğu günümüzde neden azıyla yetinesiniz? En güçlü iletişim becerinizi geliştirmek ve en iyi biçimde kullanmak sizin elinizde. Biz size sadece bu gücü kullanmak için yol göstereceğiz, hepsi bu…

 

Eğitim İçeriğinde Neler Var?

Eğitimde üzerinde durulan konular arasında şunlar sayılabilir: Ses ve nefes çalışmaları, nefesi doğru kullanmak, nefes ile heyecanı kontrol etmek, artikülasyon çalışmaları, diksiyon, telaffuz, fonetik, entonasyon, tonlama, vurgulama çalışmaları, hareket calışmaları, doğaçlama, oyun çalışması. Bu becerileri kullanarak daha anlaşılır, net ve etkili konuşma. Supleks (yani hazırcevaplık), anlatım becerisi, yaratıcılık, topluluk önünde konuşabilme becerisi kazanacaksınız.

 

Bu Eğitim Bende Ne Fark Yaratacak?

Artık hepimizin vakti az, meşguliyeti çok. Konsantrasyon sürelerimiz çok kısa. Hiç kimse birbirini dinlemek ya da anlamak için çaba sarf etmek istemiyor. Hal böyleyken siz, anlaşılma çabanızı karşı tarafın insafına bırakmamalısınız. Bu eğitim sizde öncelikle “dinlenir” olmayı, anlattıklarınızla “akılda kalır” olmayı sağlar. Bunu yaparken aynı zamanda topluluk önünde “heyecan kontrolü” sizin elinizde olur. Tüm bunların yanı sıra hem iş hayatında hem de sosyal yaşantınızda “güzel konuşan” bir kişi olarak tanınmanıza olanak verir.

Öncelikli hedefimiz sizin gelişime açık yönlerinizi fark etmenizi sağlamak ve bunları adım adım daha iyiye taşımak. İlerleyen zamanlarda sunum becerisi, drama, beden anlatımı vb. gibi farklı eğitim başlıklarıyla gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

 

EĞİTMENLER:

 

YURDAER OKUR

1974 yılında Rize’de dünyaya gelen Yurdaer Okur, 1994 yılında başladığı Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yüksek lisans yapmıştır. Birçok tiyatro oyununda, dizide ve sinema filminde yer almıştır. Bunlardan; 2006 yılında Tekin karakterini canlandırdığı ‘’Köprü’’ dizisinde ve 2010’da ‘’Sakarya Fırat’’ dizisinde canlandırdığı Süleyman Kerkük karakteriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. 2012 yılında, yönetmenliğini Uluç Bayraktar‘ın yaptığı ve başrollerini Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor‘la paylaştığı “Karadayı” adlı dizide canlandırdığı Turgut Akın karakteriyle kariyerindeki basamakları birer birer tırmanan Yurdaer Okur, 2014 yılında “Kod Adı Reaksiyon” projesinde yer almıştır. 2016’da başrollerini Pelin Karahan’la paylaştığı ‘’Yeter’’ dizisi çok geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. 2018’de yer aldığı ‘’Direniş Karatay’’ ve ‘’Keşif’’ filmleriyle de çokça dikkat çekmiştir. Netflix’in ilk Türk dizisi olan “Hakan: Muhafız”da Kemal karakterini canlandıran Yurdaer Okur ‘’Nöbet’’ dizisinde ‘’Barış Kalender’’ karakterine hayat veriyor.

 

ARDA AYDIN

1 Mart 1979 tarihinde Ankara 'da doğmuştur. İlkokul,ortaokul ve liseyi Ankara'da okuduktan sonra 1998 yılında İstanbul'a yerleşmiştir. 1999 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden 2003 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oynamaya başlamıştır. Ankara'da başladığı seslendirme çalışmalarını İstanbul 'da sürdürmektedir. Çok sayıda reklam filmi ve ünlüyü seslendirmiştir. Devlet Tiyatroları tarafından repertuvara alınan Köpekler adlı oyunu bulunmaktadır. Oyuncu ve seslendirme sanatçısı Sezai Aydın'ın oğludur.

 

SEDA OĞUZ

1987 doğumlu Seda Oğuz aslen İzmirli'dir. 2005 yılında Haliç Üniversitesi Konservatuar Tiyatro Bölümü'nü burslu olarak kazanıp 2009 yılında mezun oldu. Lisansını tamamlayıp, Polonya’da eğitimini bedensel oyunculuk ile devam ettirdi. Studio Matejka’ da Grotowski metodu ile fiziksel eylemler üzerine çalıştı.

İstanbul Devlet Tiyatroları (Yıldız tarihi, Yer Altından Notlar, Ellerimin Arasındaki Hayat oyunları) Ankara Birlik Tiyatrosu, Tevfik Gelenbe Tiyatrosu, Sanat İşliği Tiyatrosu, Tiyatro Karnaval’da oyuncu olarak görev aldı. Kadıköy Sanat Tiyatrosu'nda Naşit Özcan'ın yönettiği Olur Böyle Şeyler adlı oyunda New Times Production’ın düzenlediği ödül töreninde; En İyi Çıkış Yapan Genç Tiyatrocu Ödülü'ne (2010) layık görüldü.

Televizyon dizilerinde de çalışmalarına devam etti. 2010 yılında Trt Avaz’ da İstanbul’da Aşık Oldum dizisinde Bade, 2012 yılında Show Tv’ de Düşman Kardeşler dizisinde Gül, 2013 yılında Kanal D’de Merhaba Hayat dizisinde İklim ve 2014 yılında Kanal D’ de yayınlanan Paşa Gönlüm dizisinde Leyla karakterini canlandırdı.

Beyaz perdede ise; Arkadaşlar Arasında (Nazlı), Sabit Kanca 2 (Gelin Şule), Deniz Ve Güneş (Seda) sinema filmlerinde rol aldı. 2015 yılında Siccin2 (Zehra) ve 2016 yılında vizyona giren Üç Harfliler 3 (Dilek-Elif) sinema filmlerinin baş rol oyuncusudur. 2017’de Topaloğlu Vakfı'nın düzenlediği Goldawards 2016 Yılının Enleri Ödül Töreni’nde Yılın En İyi Korku Filmi Oyuncusu Ödülü’ne layık görüldü.

Halen Entropi Sahne'de, Entropi Stüdyo'nun oyunu "Kayıtsız" da rol almaktadır. Ve Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde Drama-Tiyatro eğitmenliği ile kendi kurmuş olduğu SO Atölyesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

 

SLAGANA VUJOSEVİK

1988 yılında Üsküp’te doğmuştur. İstanbul’da yaşayan uluslararası kariyerine sahip olan Makedon bir oyuncudur. Birçok tiyatro oyunu, film ve dizilerde Makedon, İngiliz ve Türk dilinde oynamaktadır.

2011 yılında, Üsküp Dram Sanatları Fakültesinde, Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Mezun olmasının ardından, aynı fakültede Prof. Vlado Cvetanovski’nin asistanı olarak oyunculuk eğitimi vermeye başlamıştır. Eğitim boyunca ve mezun olduktan sonra Makedon Devlet tiyatrosunda birçok oyunda oynamıştır. ‘’Yokmuşum gibi’’ (2010) adlı İrlandalı yönetmen Huanita Wılson tarafından yönetilen uzun metrajlı filmde, Bosnalı karakter Amina canlandırmaktadır. 2012 yılında ise İtalyan Astragali Tiyatrosunda yönetmen Fabio Toledi’nin yönettiği ‘’Kuşlar’’ adlı tiyatro oyununda İngiliz dilinde oynamıştır.

2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Oyunculuk bölümünde burslu öğrenci olarak yüksek lisans okumaya başlamıştır.

Türkçeyi sonradan öğrenen Slagana, 2013 yılında, Tiyatro Kumpanyasında, Sema Ali’nin yazdığı ve yönettiği ‘Küçürek kız’ adlı oyunda Türk oyuncular ile beraber Türk dilinde farklı karakterler canlandırmıştır.

2015 yılında, ‘’Başka dilde oyunculuk’’ adlı tezi ve ‘’Antigone’’ adlı oyunu ile yüksek lisansını tamamladı. Birkaç ay sonra, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde Doktora Programında okumaya başladı. Slagana, birçok yerli ve yurtdışı atölyelere katıldı, böylece Stanislavski metodu dışında, Odin Tiyatrosu oyunculardan Eugenio Barba tekniği, Prof. Mimi Tanevska tarafından Meisner Tekniği, yönetmen Jane Spasik tarafından ise Lee Strasberg metodu ile ilgili dersler aldı. ‘’Eastern Neighbours’’ programında, Oscar kazanan oyuncu Villeke Van Amelrou, birçok ödül alan Sırp oyuncu Mirjana Karanovic ve ‘’Çingeneler Zamanı’’ filminden ünlü olan Makedon oyuncu Sinolichka Trpkova tarafından düzenlenen Kamera önü oyunculuk eğitimi aldı.

2015 ve 2016 yıllarında Çağatay Tosun’un yönettiği ‘’Acı Aşk’’ ve Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği ‘Büyük Sürgün Kafkasya’’ adlı dizilerde de rol aldı. Üsküp Türk Tiyatrosunda ise İtalyan yönetmen Luca Cortini tarafından yönettiği ‘’Palavracı Asker’’ adlı oyunda oynadı ve en prestijli Makedon Tiyatro Festivalinde ‘’Voydan Çernodrinski’’, Aleksandar Popovski’nin yönettiği ‘’Bir Yaz Gecesi Rüyası’’ adlı oyundaki Türk dilinde canlandırdığı Helena karakteri için, En İyi Genç Oyuncu Ödülünü aldı. Şu an, Slagana, ‘Dijital Çağda Sinemada Oyunculuk’ doktora konusunu araştırmaktadır, aynı zamanda Goce Cvetanovski tarafından yönetilen ‘’Bibi’’ adındaki ilk Makedon animasyon filminde başkarakter olan Bibi’yi seslendirmektedir. Entropi Sahne’de Yerden Yukarı Bulutların Altında adlı post modern tiyatro performansında oynamaktadır. Ayrıca, Michael Chekhov Avrupa Birliğinin eğitmenleri tarafından verilmekte olan Michael Chekhov tekniğini öğrenmektedir. Slagana, aktif bir şekilde birkaç sanat akademisinde tiyatro,kamera önü oyunculuk, ses ve hareket tekniği ile ilgili eğitim ve özel dersler vermektedir.

 

ERCAN ÖZDAL

1988 doğumludur. Çocuklara ve yetişkinlere oyuncu koçluğu ,ekiplere yaratıcı drama,temel oyunculuk ve kamera önü oyunculuk egzersizleri uygulamaktadır.

Kartal Sanat Tiyatrosu çocuk drama atolyesinde yetişmiş; bir çok dizi,sinema,reklam ve tiyatro oyunlarında tecrübeleri olmuştur. Sonrasında; Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanatdalı bölümünde okumuştur.

 

MERVE ÖZTOPRAK KANTARCI

1985 yılında İstanbul’da doğdu. 2006 yılında Pera Güzel Sanatlar Akademisi Oyunculuk bölümünden mezun oldu. 2007 yılından itibaren çeşitli tiyatro oyunlarında ve çocuklara yönelik projelerde yer aldı. Hürriyet Çocuk Kulübü için çocuklarla gazete atölyeleri yaptı. 7 yıl boyunca Sosyal sorumluluk projesi, Bp Türkiye Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu’nda koordinatörlük ve oyunculuk yaptı. Aynı zamanda Sahne İstanbul bünyesinde, İtü Vakfı Özel Natuk Birkan İlköğretim Okulu, Terakki Vakfı Okulları ve Enka Okulları’nda Müzikal Tiyatro Projesi’nde Çalıştı. Çağdaş Drama Derneğinde yaratıcı drama liderliği eğitim programını “Yaratıcı Drama Yöntemi ile Bir Metnin Oluşturulması; İş Yaşamında Kadın Olmak” tezi ile tamamladı. Drama yöntemi ile şirket eğitimleri vermektedir. Aynı zamanda Çağdaş DramaDerneği bünyesinde liderlik sertifika programında ve MEF Koleji’nde yaratıcı drama liderliğine devam etmektedir. 2016-1017 sezonunda Kumbaracı50’de “Pera’nın Zamanı” isimli oyunda rol almaktadır.

 

RÜÇHAN ÇALIŞKUR

01 Şubat 1954 tarihinde İstanbul'da doğan ünlü oyuncu kısa süre sonrasında eğitimini almak için Ankara’ya taşındı. Burada Ankara Devlet Tiyatrosu’nda eğitim alarak kariyerine adım attı. Rüçhan Çalışkur Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü başarılı bir şekilde bitirerek buradan mezun olmuştur. 1979 senesinde ise Devlet Tiyatroları kadrosuna dahil olan ünlü oyuncu burada uzun süredir tiyatro oyunculuğu yaptı. Farklı farklı tiyatro oyunlarında sayısız rol alan ünlü oyuncu ilk defa sinemacılık kariyerine 2003 senesinde adım attı. Bu sene itibari ile dizi filmlerde ve sinema filmlerinde rol almaya başlamıştır. Başarılı tiyatro ve sinema oyuncusu aynı zamanda seslendirme sanatçılığını da yapmıştır. Çok sayıda yabancı filmin Türkçe seslendirmesini yapan Rüçhan Çalışkur, Robin Hood, Titanik, Avatar ve Örümcek Adam gibi filmlerin Türkçe dublajında görev almıştır. Günümüzde hali hazırda oyunculuk kariyerine devam eden ünlü oyuncu kısa süre içerisinde yayınlanacak olan Kalp Atışı isimli televizyon dizisinde rol alacak. 2012 yılında 1. YEFA Ödülleri tarafından en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüşmüştür. Ayrıca 23. İstanbul Film Festivali’nde (2004 yılında) de en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi olmuştur. Bulutları Beklerken isimli projede rol alarak başarılı bir oyun sergileyerek bu ödüle layık görülen oyuncu başarılı bir şekilde kendini geliştirerek günümüzde de adından sıkça söz ettirir hale gelmiştir.

 

SERDAR YEĞİN

1980 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. 1995 yılında Lise döneminde tiyatro ile tanışan Serdar Yeğin Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde kurslara katılmıştır. Aynı zaman tiyatro oyunlarında sahne almıştır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezundur. 2002 yılında Her Şey Aşk İçin isimli dizi ile oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Ardından Azad, Günahım Neydi Allahım, Hürrem Sultan, Çemberimde Gül Oya, Aşk Oyunu, Ah İstanbul, Senden Başka, Bir Varmış Bir yokmuş, Dedektif Biraderler, Kılıç Günü, Şaşkın, Kınalı Kuzular: Bir Tutam Saç, Kınalı Kuzular: Mustafa Kemal, Adanalı, Ateşe Yürümek, Ay Büyürken Uyuyamam, Huzur Sokağı, Deniz Seviyesi, Aşk Kırmızı, Kördüğüm, Somuncu Baba Aşkın Sırrı ve 7YÜZ gibi projelerde rol almıştır. 2018 yılında ise Sen Anlat Karadeniz dizisinin oyuncu kadrosuna dahil olmuştur.

 

İHSAN İLHAN

1971 yılında dünyaya gelen İhsan İlhan Eskişehir doğumludur. Arka Sokaklar, Kördüğüm, Gece Gündüz, Türk Malı, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Adını Feriha Koydum, Canan, Kolpaçino, Bebek İşi, Kaçak Gelinler ve Ne Diyosuun gibi projelerde rol almıştır. 2017 yılında ise Fox Tv ekranlarında yayınlanan Bu Sayılmaz dizisi oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. İhsan İlhan dizide Kahya karakterini canlandırmaktadır.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi almış, günümüzde Tümay Özokur Film Reklam Ajansına bağlı olarak sürdürmektedir.

 

BARAN GÜLER

1986 Yılında Ankara'da doğdu. Üniversite eğitimini yarıda bırakarak kazandığı Müjdat Gezen Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 2011 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro bölümünde tamamladı.

Müjdat Gezen Tiyatrosu, Beşiktaş Kültür Merkezi, Talimhane Tiyatrosu, Akbank Sanat Tiyatrosu, Entropi Sahne, Zorlu Performans Sanatları Merkezinde (PSM) görev aldı.

Oyunculuğun yanı sıra seslendirme, metin yazarlığı, çizgi film, çizgi roman senaristliği, yönetmenlik ve eğitmenlik yapmaktadır.

En son 2018 Yılında Entropi Sahne'de 'Ebedi Barış' oyununda; Zorlu Performans Sanatları Merkezinde 'Yoldan Çıkan Oyun' da oynadı.

Özyeğin Üniversitesi Oda Tiyatrosunda Genel Sanat Yönetmeni, Eğitmen olarak görev almaktadır.

 

DİLARA YALÇIN OKUR

Bilkent üniversitesi müzik ve sahne sanatları fakültesi Tiyatro bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Ayni üniversitede ozel öğrenci olarak yüksek lisans yaptı ve 2005-2009 yılları arasinda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2009-2011 tarihleri arasında bakırköy belediye tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldı. Tiyatro kariyerinin yanı sira 2000-2007 yılları arasında bizim evin halleri adlı dizide ve 2008 yilinda Fransa, Avusturya, Türkiye ortak yapımı "Pour un instant la liberté " adlı sinema filminde yer almıştır.

 

ÖZAY ÖZGÜLER

Oyuncu ve oyuncu koçu olan Özay Özgüler 18 yaşında en büyük tutkusu olan tiyatroya Bornova Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın sınavını kazanarak başladı.Burada İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncusu Ekrem Kocaçal'dan eğitim aldı.Sonrasında kurumsal hayata adım atmak zorunda kalsa da kurumsal tiyatrolarda oynamaya devam etti.Kurumsal hayata veda etti ve arkadaşlarıyla Tiyatro Antreyi kurdu.3 Mota ' dan eğitim aldı ve bu sırada bir çok eğitim ve seminerlere katıldı.Nalan Özgüler ile birlikte 2018 yılının başında No2 Atölyeyi kurdu. Bir çok dizi ve reklam projesinde oyuncu ve oyuncu koçu olarak görev aldı.

 

GENEL BİLGİLER

 

1.GRUP

Tarih: 7 Eylül – 9 Ocak
Süre: 15 hafta /// 5 ay
Günler: Cumartesi - Pazar
Saat: 10.00 - 13.00
Kontenjan: 14 kişi

 

2.GRUP

Tarih: 7 Eylül – 9 Ocak
Süre: 15 hafta /// 5 ay
Günler: Cumartesi - Pazar
Saat: 14.00 - 17.00
Kontenjan: 14 kişi

 

3.GRUP

Tarih: 7 Ekim – 6 Şubat
Süre: 15 hafta /// 5 ay
Günler: Pazartesi - Perşembe
Saat: 19.30 - 22.30
Kontenjan: 14 kişi

 

*Haftaiçi grubu Ekim ayında açılacaktır.

*Ayda 3 hafta ders yapılacaktır.

Yer: Osmanağa mah. Serasker cd. Piriçavuş sk. 6/1 KADIKÖY/İSTANBUL

Peşin ödeme: 2.500 TL

Taksitli ödeme: 3.000 TL (aylık ödeme 600x5)

Katılımcı sayısı: 14 kişi

Son başvuru tarihi: 1 Eylül 2019

 

*Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.

 

Genel Sanat Yönetmeni: Yurdaer Okur

Yürütücü Eğitmen: Baran Güler

Genel Yürütücü: Çağrı Nur Timur